Yeni Satın Aldığınız Kot Neden Mi Kokuyor? Kokudan Kurtulmanın Yolları Neler Mi..?

Yoksa Sizinde Mi Kotunuz da Bir Koku Var

Hepimizin başına gelmiş bir olay olan bayan kot ceket veya bayan kot pantolon gibi ürünlerin yeni alındıklarında üstlerinde bulunan kokunun sebebi tahmin edebileceğiniz üzere fabrikada kotlara uygulanan renklendirme vb. işlemler sırasında kullanılan maddelerdir. Bu koku haklı olarak rahatsız edici boyutlarda olabiliyor. Ancak şimdi vereceğimiz birkaç basit yöntemle bu kokudan kurtulmak gayet mümkün. Aşağıda belirtilen yöntemler kadın kot ceket, bayan kot pantolon ve birçok kot türevi ürün için kullanılabilir.

  1. Kabartma tozu ile makinede yıkama

Kabartma tozu sadece yemeklerde değil çamaşır yıkamada da çok kullanışlı bir maddedir. Özünde bulundurduğu sodyum bikarbonat sayesinde deterjanlarla birleştiğinde deterjanların etkisini oldukça arttırır.Eğer yeni aldığınız kotun rahatsız eden kokusundan tek yıkamada kurtulmak istiyorsanız tek yapmanız gereken 1 çay bardağı kabartma tozunu deterjanla birlikte kullanmak ve mümkün olan en yüksek derecede yıkamayı gerçekleştirmek olacaktır.

  1. Beyaz sirke ile makinede kısa süreli yıkama

Yine kabartma tozuna benzer bir etkiyle beyaz sirke de bayan kot ceket ve bayan kot pantolon gibi ürünlerin fabrikalardan getirdikleri kokuları çıkartmakta oldukça etkilidir. Beyaz sirkeden 1 kupa kadar normalde kullandığınız deterjanınıza ekleyip en kısa programda kot ürünlerinizi yıkadığınızda fabrikadan kalma kokulardan yine tek seferde kurtulmuş olursunuz. Ancak beyaz sirkenin ıslak haldeyken kendi kokusunu verme durumu olduğundan kot ürünleriniz tam olarak kurumadan herhangi bir koku kalıp kalmadığı anlaşılmayabilir. Bu nedenle kokunun geçtiğinden emin olmak adına ürünlerin tamamen kuruması beklenmelidir.

  1. Enzim/Enzimli temizleyiciye yatırmak

Eğer yeni edindiğiniz kadın kot ceket modeliniz yukarıdaki yöntemleri denemenize rağmen halen istediğiniz gibi kokmuyorsa bir leğene sıcak su doldurup bu suya da bir tüp/poşet enzim/enzimli temizleyici attıktan sonra kadın kot ceketinizi 3-4 saatlik bir süre boyunca bu karışıma yatırıp bekletmeniz sorununuzu çözebilir. Bu işlemden sonra isteğe bağlı olarak normal bir makine yıkamasına da başvurulabilir.

  1. Güneşte kurutmak

Ben deterjanlara ek olarak herhangi bir katkı maddesi veya kimyasal kullanmadan bu kokudan kurtulmak istiyorum diyorsanız size önerebileceğimiz bir diğer yöntem ise güneşte kurutma. Kurutma işlemini açık havada ve güneş ışığı altında gerçekleştirmeniz fabrikadan kalma kimyasal kokuların sökülmesinde oldukça yardımcıdır. Ancak bu yöntemi uygularken makinenin kurutma işleminin de yapılmış olması önemlidir. Sırılsıklam kadın kot ceketlerinizi veya kadın kot pantolonlarınızı güneşte kurutmanız çok etkili olmayabilir.

  1. Özel olarak fabrikalardan kalan kokuları çıkartmak iddiasında üretildiği söylenen deterjanlar

Son bir yöntem olarak da ülkemizde yeni yeni görmeye başladığımız ve özellikle bayan kot pantolon, bayan kot ceket vb. ürünlerdeki fabrikalardan kalan kimyasal kokuları çıkartmak iddiasında olan deterjanları üstlerindeki talimatlara göre kullanarak da yeni aldığınız bayan kot ceketinizin veya bayan kot pantolonunuzun rahatsız edici kokusundan kurtulmanız mümkün olabilir.

e – Giyim Sepeti

e-GiyimSepeti

Bayan Giyim ve Aksesuarlari

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir